18 Ekim 2016 Salı

LONDRA HAVALİMANLARI

Londra Havalimanları, İngiltere'ye hizmet veren en büyük havalimanlarını da oluşturmaktadır. Tarihsel açıdan da büyük öneme sahip havalimanları Londra'nın farklı bölgelerine hizmet vermektedir. Londra'da yer alan havalimanları; Londra Stansted Havalimanı, Londra Havaalanı, Heathrow Havaalanı, Londra Southend Havalimanı, Gatwick Havaalanı ve Luton Havalimanı'dır. 
Uluslararası alanda hizmet vermekte olan Londra Stansted Havalimanı, Essex'e 48km uzaklıkta, Hertfordshire yaklaşık olarak 2 kilometre mesafede yer almaktadır. Dünya çapında 170 farklı noktaya hizmet veren havalimanı, Avrupa, Afrika, Orta Amerika ve Kuzey Amerika başta olmak üzere Avrupa'nın da birçok yerine uçuş gerçekleştirilmesi için kullanılmaktadır. 

Ana yolcu terminal binasına ek olarak üç farklı çıkış kapısı daha bulanan Londra Stansted Havalimanı terminalleri birbirine köprü sistemiyle bağlantılıdır. 2012 yılından itibaren hızla yükselen yolcu sayısını karşılayabilmek için çalışmalara devam eden havalimanı son beş yılda oldukça yoğun hava trafiğiyle de dikkat çekmektedir. 

Lontra Stansted Havalimanı'na ulaşım ise; Londra Liverpool Sokağı'ndan Stansted Express trenlerle ve tarifeli otobüs seferleri ile sağlanmaktadır. Stratford'dan 45 dakika Victoria otobüs istasyonu 75 dakika, Liverpool Street Station 55 dakika ve Golders Green 70 dakika süren yolculukla havalimanına ulaşım sağlanabilmektedir. Ayrıca, Oxford ve Cambridge düzenli olarak londra Stansted Havalimanı'na servis düzenlenmektedir.

Londra Stansted Havalimanı'na uçuş gerçekleştiren hava yolları ise Air Moldova, Aurigny Air services, Austrian Airlines, Ryanair, Thomas Cook Airlines, Thomson Airways, Tifan Airways, BH Hava, British Airways, Easy Jet Eurowings Jet2.com firmalarıdır. 

Ayrıca, Türkiye'den İstanbul Atatürk Havalima'nından Londra Stansted Havalimanı'na Pegasus Hava Yolları, Atlas Global'da uçuş gerçekleştiren hava yollarıdır. 
Londra Havalimanı
Londra Havalimanı'da uluslararası alanda hizmet vermektedir. Newham'a 11km mesafede yer alan Londra Havalimanı şehrin doğusunda bulunmaktadır. Londra finans merkezeni ehizmet veren havalimanı 1981 yılında ilk olarak kurulma fikri önerilen havalimanı inşa edildiği tarihten itibaren direk ve aktarmalı olarak yaklaşık 70'den fazla şehre hizmet vermektedir. Londra'da yer alan diğer havalimanlarına göre daha küçük olsa da oldukça kullanışlı alanları ile konuklarına keyifli zaman geçirme imkanı da sağlayan Londra Havalimanı'na 10 kadar hava yolu uçuş gerçekleştirmektedir. 

Londra Havalimanı'na uçuş gerçekleştiren hava yolları Alitalia, Aurigny Air Services, BA City Flyer, British Airways, sun Air, City Jet, Lufthansa, Luxair, Sky Work Airlines, Helvetic Airways, Swiss İnternational Air Lines'dir. 
Londra Southend Havalimanı
Londra Southend Havalimanı, uluslararası uçuşların gerçekleştirildiği havalimanıdır. Londra Southend Havalimanı,  Londra merkezinden yaklaşık olarak 68 kilometre mesafede yer almaktadır.
Londra Southend Havalimanı, Rochford ve Southend ortasında yer almaktadır. Essex’e 58 kilometre mesafede inşa edilerek 1914 yılında kullanıma açılan havalimanı savaşlarda da oldukça önemli bir yere sahip olmasıyla bilinmektedir. Tam olarak 1935 yılında sivil havacılık alanında hizmet vermeye başlayarak hizmetlerine kesintisiz olarak devam eden Londra Southend Havalimanı’ndan 20 kadar farklı noktaya uçuş gerçekleştirilmektedir. Londra’da havalimanların sayısının artmasıyla Londra Southend Havalimanı’na uçuş gerçekleştiren hava yolları Easy Jet, Stobart Air ve Volotea hava yollarıdır.
Londra Southend Havalimanı’na ulaşım ana binasına yakın olarak inşa edilen tren istasyonu ile Southend Hattı üzerinden gerçekleştirilmektedir. Arıca Liverpool Street İstasyonu’ndan da havalimanına ulaşım sağlanabilmektedir. Londra’dan tren ile ulaşım yaklaşık olarak 55 dakika sürmektedir. Ayrıca M25 yolu üzerinden de havalimanına ulaşım sağlanabilmektedir.
heathrow
Heathrow Havaalanı
Londra’nın en yoğun hava trafiğine sahip üç havalimanından biri olan Heathrow Havaalanı, ayrıca Avrupa’da hizmet veren havalimanları arasında da en işlek olanıdır. 2015 yılında 75 milyon yolcuya ev sahipliği yapması ile rekora imza atan Heathrow Havaalanı, Heathrow’dan 23 kilometre mesafede yer almaktadır. Londra’nın Batı kesimine hizmet veren havaalanında, dört farklı terminal bulunmaktadır.
Heathrow Havaalanı’nın dan 100 den fazla noktaya uçuş gerçekleştirebilirsiniz. Direk veya aktarmalı uçuşlara da ev sahipliği yapan Heathrow Havaalanı’ndan 90’dan fazla hava yolu uçuş gerçekleştirmektedir.
Heathrow Havaalanı’ndan uçuş gerçekleştiren hava yolları Aegean Airlines, Aer Lingus, Aeroflot, Aeroméxico, Air Algérie, Air Astana, Air Canada, Air China, Air France, Air India, Air Malta, Air Mauritius, Air New Zealand, Air Serbia, Alitalia, All Nippon Airways, American Airlines, Arik Air, Asiana Airlines, Austrian Airlines, Avianca, Azerbaijan Airlines, Biman Bangladesh Airlines, British Airways, Brüksel Airlines, Bulgaria Air, Cathay Pacific, China Eastern Airlines, China Southern Airlines, Croatia Airlines, Delta Air Lines, Delta Air Lines, Egyp tAir, El Al, Emirates, Ethiopian Airlines, Etihad Airways, EVA Air, Finnair, Germanwings, Eurowings, Gulf Air, Iberia, Iberia Express, Icelandair, Iran Air, Japan Airlines Jet Airways, Kenya Airways, KLM, Korean Air, Kuwait Airways, Libyan Airlines, LOT Polish Airlines, Lufthansa, Malaysia Airlines, Middle East Airlines, Oman Air, Pakistan International Airlines, Philippine Airlines, Qantas, Qatar Airways, Royal Air Maroc, Royal Brunei Airlines, Royal Jordanian, Saudia, Scandinavian Airlines, Singapore Airlines, South African Airways, SriLankan Airlines, Swiss International Air Lines, TAM Airlines, TAP Portugal, TAROM, Thai Airways, Transaero Airlines, Tunisair,Turkmenistan Airlines, United Airlines , US Airways, American Airlines, Uzbekistan Airways, Vietnam Airlines, Virgin Atlantic, Vueling ve Türk Hava Yolları’ dır.
Heathrow Havaalanı’na ulaşım Paddington istasyonun dan Heathrow Express treni ile kolaylıkla sağlanabilmektedir. Ayrıca Heathrow Connect metro hattı da şehir merkezinden karşılıklı olarak düzenlediği seferlerle havalimanına 30 da ulaşım sağlamaktadır. Victoria Coach durağından National Express firmasına ait otobüsleriyle de Heathrow Havaalanı gidebilir veya aynı otobüs hattı aracılığıyla metro ile bağlantılı olarak da havalimanına ulaşabilirsiniz.
gatwick
Gatwick Havaalanı
Londra’nın Batı kısmında yer alan Gatwick Havaalanı, Crawley’ e 5 kilometre, Batı Sussex’ e55 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Londra’nın en işlek ikinci havalimanı olan Gatwick Havaalanı,  saatte 55 uçak hareket ettirme kapasitesine sahiptir. 1920 yılında hava sahası olarak kurulan havalimanı günümüzde 100’den fazla hava yolunun uçuş gerçekleştirdiği bir merkezdir. 150’den fazla noktaya direk ve aktarmalı olarak uçuşların gerçekleştirildiği Gatwick Havaalanı kuzey ve güney terminalleri ile uluslararası alanda hizmet vermektedir.
Gatwick Havaalanı’na uçuş gerçekleştiren hava yolları Adria Airways, Aegean Airlines,  Aer Lingus, Air Arabia Fas, airBaltic, Air Canada Rouge, Air Europa, Air Malta, Air Transat, AlbaStar, Aurigny Air Services, Austrian Airlines, Belavia, BH Hava, British Airways, Cathay Pacific, Hırvatistan Havayolları, easyJet, Emirates, Air Girin, Germania, Iberia Express, Irak Havayolları, Air Explore, Med-View Havayolu, Monarch Airlines, Karadağ Havayolları, Norveç Hava Servisi, tarafından işletilen Norveç Hava Uluslararası, Norveç Hava Servisi, Nouvelair, Royal Türk Hava Yolları, Ryanair, Küçük Gezegen Havayolları, Smart Wings, İsviçre Uluslararası Hava Hatları, Portekiz Touch Airways, Thomas Cook Airlines, Thomas Cook Havayolları, Smart Lynx Airlines, Thomson Airways, Tianjin Airlines, Tunisair, Ukrayna Uluslararası Havayolları, Virgin Atlantic, Vueling, WestJet ve Wizz Air’dir. Ayrıca Türkiye’den de direk olarak Gatwick Havaalanı’na Türk Hava Yolları, SunExpress, Pegasus Hava Yolları uçuş gerçekleştirmektedir.
Gatwick Havaalanı’na ulaşım birçok yolla gerçekleştirilebilmektedir. Victoria istasyonundan 15 dakika da bir havalimanına giden Gatwick express treni ile30 dakikada, London Bridge istasyonundan 15 dakika da bir hareket ederek 45 dakika da Gatwick Havaalanı’na varan First Capital Connect treniyle ve her iki istasyondan da hizmet veren Southern treni ile havalimanına gidebilirsiniz. Ayrıca Kuzey ve Güney Victoria’ya dan sabah 06:00 itibariyle yarım saat aralıklarla, gece yarısından sonra da saat başı hareket eden National Express otobüsleriyle Gatwick Havaalanı’na ulaşabilirsiniz.
luton
Luton Havalimanı
Luton Havalimanı, Londra’nın kuzey kesimine hizmet vermektedir. Luton şehir merkezinden yaklaşık olarak 3 kilometre mesafede yer alan havalimanı, İngiltere’nin en yoğun hava trafiğine sahip beşinci havalimanıdır.  Yaklaşık olarak 20 farklı noktaya direk uçuşlara hizmet veren havalimanı ayrıca aktarmalı uçuşlara da ev sahipliği yapmaktadır. 10 ‘dan fazla hava yolunun direk uçuşlarla hizmet verdiği Luton Havalimanı’na Türkiye’den Atlas Global ve Sun Express İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan ve sezonluk olarak İzmir’den uçuş gerçekleştirmektedir.
Luton Havalimanı’na uçuş gerçekleştiren hava yollarından diğerleri ise Adria Airways, Air Blue, easyJet, El Al, Iberia, Air Nostrum, Monarch Airlines, Ryanair, TAROM, Thomas Cook Airlines, Thomson Airways, Transavia France, Vueling ve Wizz Air firmalarıdır.
Luton Havalimanı’na ulaşım ise M1 otoyolu üzerinden gerçekleştirilebildiği gibi East Midlands tren hatları ve Luton Airport Parkway tren istasyonundan da ulaşım sağlanabilmektedir.Ayrıca Heathrow Havalimanı’na hizmet veren tren hatlarına ek olarak St Pancras İstasyonu'ndan da hızlı tren bağlantısı ile Luton Havalimanı’na ulaşabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme